Jdi na obsah Jdi na menu
 


Helena Bonham Carter - Belatrix Lestrangeová

17. 12. 2006
Datum narození: 26.05.1966 
Místo narození:  Golders Green, Londýn, Anglie 
Životopis: 
Helena si v roce 2002 zahrála s Guyem Pearcem ve filmu Till Human Voices Wake Us a následující rok ve válečném dramatu z produkce HBO Živě z Bagdádu, za které byla nominována na Zlatý glóbus a Emmy. Svůj talent propůjčila např. provokativnímu Klubu rváčů od Davida Finchera, nové verzi Planety opic od Tima Burtona a nebo černé komedii Davida Atkinse Novocaine.

Za svou roli ve Wings of the Dove režiséra Iana Softleyho získala nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší herečka, Zlatý globus a cenu Screen Actors Guild. Je také držitelkou ocenění Canadian Genie Award (za film Margaret’s Museum) a byla nominována na Emmy (za roli v seriálu Merlin). V poslední den natáčení jejího celovečerního debutu Lady Jane jí James Ivory nabídnul hlavní roli ve filmu Pokoj s vyhlídkou. Tím odstartoval sérii adaptací románů E. M. Forster, díky kterým Bonham Carter získala mezinárodní uznání.

Následovaly filmy Kam se i andělé bojí vstoupit, Howards End, Hamlet, Frankenstein a Mocná Afrodité. Bonham Carter má na kontě také spoustu televizních rolí - zahrála si oběť anorexie v komediálním dramatu Správná věc, striptérku ve filmu Tančící královna a vdovu po Lee Harvey Oswaldovi v dramatu Fatal Deception. Zahrála si také v divadelních hrách Woman in White, The Chalk Garden, House of Bernarda Alba a Trelawny of the Wells.

V roce 2005 dala hlas Paní Tottingtonové v celovečením dobrodružství Wallace & Gromita od Nicka Parka a ve stejném roce se objevila v roli maminky Buckettové v Burtonově snímku Karlík a továrna na čokoládu. S režisérem Timem Burtonem znovu spolupracovala, když propůjčila svůj hlas postavě Mrtvé nevěsty v animovaném horroru Mrtvá nevěsta Tima Burtona, který vychází ze staré ruské pohádky podobného půdorysu. Je to příběh Mrtvé nevěsty a nešťastného ženicha, kterého si ona v den jeho pozemské svatby odtáhne do podsvětí.

Již dříve se objevila v několika Burtonových filmech, např. Velká ryba nebo Planeta opic.
Fotečky:
Helena Bonham Carter nedávno skončila s natáčením pátého Harryho Pottera, kde si zahrála Bellatrix Lestrangerovou.
Nyní se připravuje na roli Mrs. Lovett ve filmové verzi muzikálu od Stephena Sondheima - Sweeney Todd, kde si také zahrají Johny Depp a režírovat to bude Tim Burton.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ta nej postava

(Belatrix Blacková Lestrangeová, 28. 7. 2009 13:44)

Bella je super postava moje nejoblíbenější

Belatrix neni blbá postava!!!

(..., 19. 7. 2007 17:33)

sice zemře muj oblíbenec Sirius,ale J.K.R. to tak prostě napsala-kdyby bylo všecko vpoho tak by nás čtení harryho brzo omrzelo!!!!!!!!!!!!!!!

Belatrix je blbá postava

(Michaela, 9. 5. 2007 18:19)

Belatrix je zlá žena protože zemře Sirius kvůli ní