Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovory

12. 7. 2006

Kariéra:

novém rozhovoru se Daniel Radcliffe rozmluvil o jeho další kariéře a také již známých projektech, které ho čekají mezi natáčením pátého a šestého dílu Harryho Pottera. Čtěte dále...

" Potřebuji hodně pracovat mezi nynějškem a koncem série HP, abych lidem dokázal že zvládnu víc než jen hrát Harryho. To je právě to, proč se neustále dívám po nějakých scénářích, proč budu pracovat na dvou projektech mezi HP5 a HP6…. Neberu nějaké specifické role, protože jsou odlišné od Harryho Pottera. Mohu posoudit co je to za roli a s kým budu pracovat. Filmy, ve kterých budu hrát jsou velmi rozdílné od HP a to je v jistém ohledu dobře, vážně.

Harry Potter je velmi náročná část a opravdu vyzývavá. Nemyslím tím, že by to bylo něco lehkého, protože to tak není....

Objevím se v divadelní hře Equus a ve filmu My Boy Jack, který se odehrává v 1.světové válce. Je to příběh o Rudyardu Kiplingovi a jeho synovi. A také jsem hrál v December Boys – doufám, že po všech těchto projektech mě začnou lidé vidět v trochu jiném světle, " řekl Dan.

Zdroj: HPANA

1.ROZHOVOR

Momentálně máte pauzu mezi natáčením dvou filmů. Co děláte, když nenatáčíte a nebo nejste ve škole?

No, moc času nemám! Před několika týdny jsem se začal učit na zkoušky, takže teď trávím volné chvíle nad dějinami - sjednocováním Itálie na přelomu 19. století a takové ty věci. Takže se rozhodně nenudím. A jinak... o prázdninách jsem třeba jel na hudební festival v Readingu, což bylo vynikající.

Byl jste tam pod stanem?
Zase tak pravověrný tramp nejsem. Před rokem se tam takhle vydali mí kamarádi a někdo jim dokonale vybílil stany. Na místě, kde by stál můj, by pravděpodobně bylo velmi, velmi rušno. Jeden z mým kamarádů mi řekl, že by se mohlo provalit, kdo ve stanu spí, a to by teprve byl problém. Byl jsem v jednom místním hotelu, ve kterém podle šuškandy měly být ubytovány všechny vystupující kapely, jenže jsem nakonec na žádnou nenarazil. Trochu mě to zklamalo.

Změnilo se něco zásadního, když se k sérii Harry Potter dostal první britský režisér Mike Newell?
Ano, změnilo. Rozumí tomuhle světu internátních škol, protože do jedné z nich chodil. Možná to nebyly Bradavice, ale jistě vypadaly podobně. Vyrůstal v nich. Bylo skvělé mít britského režiséra.

Producent David Heyman řekl, že cítí, že Mike Newell do filmu vnesl více humoru, než by tam zřejmě vnesli jiní režiséři. Myslíte, že jste v určitých aspektech dělali spíše komediální film?
Myslím, že jsme to tak museli udělat, protože některé pasáže jsou až příliš temné a opravdu děsivé. Některé scény ve filmu jsou rozhodně humorné - ačkoli já sám bych vzhledem ke své postavě asi jen stěží našel něco, co by bylo děláno pro záměrný legrační efekt. Je však pravda, že když se zpětně dívám na scény, ve kterých jsem, směji se. Ve scéně v Homework Club si Rupert a já povídáme o tom, jak si sehnat partnerku na Vánoční ples. Na tomhle místě určeném k soustředění by se lidé spolu neměli bavit, takže se z ničeho nic za našimi zády vynoří profesor Snape a uhodí nás přes zátylek knihami. Není to nic zvláštního, ale má to legrační vyznění. Mike to přirovnal k filmu Velký útěk. My kopeme tunel a Alan Rickman je nacista, který nás chce nachytat při činu. To je podstatou té scény.

Zdá se vám, že každý další film ze série je pro vás větší výzvou? Nejenže musíte ve filmu hrát, ale zároveň se stále zlepšovat.
To je pravda, musíte být stále lepší. Chci se stále zlepšovat, protože kdyby tomu tak nebylo, možná stal příliš spokojený sám se sebou. A když jste se sebou příliš spokojení, podáváte špatné výkony. V určitém slova smyslu je to těžší. Třeba v tom, že si uvědomujete, jak obrovský projekt to je. Jsme si vědomi zodpovědnosti a velikosti očekávání, které se s tím pojí. Teď si to uvědomuji ještě více než kdysi. Myslím, že to částečně souvisí i s dospíváním - víte, že se na vás lidé víc dívají a vy chcete podat ten nejlepší možný výkon. Teď už se na placu cítím mnohem lépe, než dříve, a jsem s postavou Harryho sžitější, protože ho lépe znám. Takže ještě jednou zopakuji odpověď na vaši otázku: ano, je to těžší, ale jsou zde jisté věci, které celé to napětí vyrovnávají.

Vezmeme-li v úvahu povahu čtvrté knihy, byl pro vás film náročnější na fyzičku? Musel jste hrát pod vodou, že ano?
Ano, fyzicky to bylo velmi náročné. Osobně však pro mě byl nejnáročnější souboj s drakem, protože ve filmu jdeme ve zpodobení této scény dál, než je tomu v knize, kde spadnu z koštěte a začnu sjíždět po střeše. Během natáčení jsem tuhle jízdu po střeše dělal několikrát za sebou, částečně jsem byl jištěn pružným lanem zakotveným ve stropě, padal jsem a přistál na zemi. Bylo to dost děsivé, protože ve skutečnosti to byl volný pád ze dvaceti metrů, který trval tak dvě a půl vteřiny, možná dokonce méně. Bylo to opravdu šílené. Nebudu vám tu nalhávat, že jsem neměl strach. Měl jsem - a velký. Ale dopadlo to dobře, takže i když budou v kině sedět lidé, kteří si pomyslí "To by mě zajímalo, jestli to byl kaskadér a pak mu jen počítačem nasadili Harryho obličej", budu vědět, že jsem to byl opravdu já. Na úplném začátku jsem měl strach, ale tak po pěti šesti záběrech se mi to začalo líbit. Tahle část byla pro mě fyzicky asi nenáročnější. Tohle tedy byla největší fyzická výzva, ale největší psychickou výzvou byla Harryho konfrontace se samotným Voldemortem na konci filmu. Tahle scéna je zároveň fyzická i emocionální, protože Harry se setkává s postavou, která zabila jeho rodiče, a kterou i sám Harry chce zabít.

Byla to po herecké stránce ta nejtěžší scéna celé dosavadní série?
Rozhodně. Ještě jsem ji neviděl sestříhanou vcelku - já se na natočený materiál nikdy nedívám - takže nevím, jak vypadá, ale doufám, že to bude v pohodě. Jsem trochu nervózní, protože právě k této konfrontaci celé čtyři filmy směřují. Nicméně Ralph Fiennes je jako Voldemort naprosto dokonalý. Kdybych to náhodu nezvládl, jsem přesvědčen, že scénu zachrání. To je alespoň můj plán.

Stál jste i před další výzvou - naučit se kvůli plesové scéně tancovat...
Jó, jo, tahle scéna byla taky těžká. Až budete v kině, všimněte si, že nikdy neuvidíte moje nohy, vždy jsem tam jen od pasu nahoru. Byl jsem totiž docela dost znevýhodněn. Všichni ostatní měli na nácvik tanečních kreací tak tři týdny. Zatímco já točil náročné scény s "Pošukem" Moodym, oni se učili tancům a zkoušeli si je pořád dokola. Já se v úhrnu tanci neučil déle než tři hodiny. Takže tak po šesti sedmi krocích jde celé mé umění do kytek. Tancoval jsem s fantastickou dívkou jménem Shefali, která ve filmu hraje postavu Parvati Patil. Dívka, která ve filmu hraje její sestru Afshan je ve skutečnosti jednou z mých nejlepších kamarádek. Shefali byla skvělá, při tancování si však také užila svoje. Ona a Afshan hrají sestry, jenže Afshan je mnohem vyšší, takže Shefali dali vysoké podpatky. Takže najednou se ve scéně objevuje někdo, kdo nezvládá koordinovat své pohyby - já - a někdo, kdo je na masivních podpatcích. A teď se pokuste vytvořit dokonalý taneční pár! Nebylo to snadné, ale nakonec jsme se naučili, jak zahrát, že jsme vlastně skvělí tanečníci, a dost jsme si to užili a hodně se u toho nasmáli. Technicky vzato bych měl být skvělým tanečníkem, protož oba moji rodiče byli v mládí reprezentanty v tanci, jenže jak se zdá, tyhle geny jednu generaci přeskočily.

2.ROZHOVOR

Question - Danieli, jak to vůbec bylo s vybírání role Harryho Pottera?
Daniel - Měl jsem hlavně štěstí. Jednoho dne jsem já a mí rodiče šli na jedno divadelní představení v Londýně. Byl tam producent David Heiman, který se snažil přesvědčit otce, abych dostal tu roli. A to dělal velice podivně, on už jeho vzhled byl dost podivný!
Question - Takže to znamená, že tvůj otec byl podrážděn z té nabídky?
Daniel - To zas ne, on Davidovi tvrdil, že se k tomu nehodím. Mí rodiče to odmítli hned na začátku, protože chtěli, abych se soustředil hlavně na školu. Nakonec, po dlouhých diskuzích je David přesvědčil.
Question - Hrál si před tím ještě v nějakých filmech?
Daniel - Objevil jsem se v malé roli ve filmu "Panama's tailor". A taky jsem hrál ve filmu jménem "David Coppperfield".
Question - Jsi nyní velmi slavný, toto se nestává moc často 11-letým chlapcům. Jak se cítíš, když hodně lidí zná tvé jméno?
Daniel - Je to super, nijak z toho nevyšiluju. Snažím se být normální, ne být Někdo. Nechci být jako ostatní děti, kteří dosáhli takové slávy. Například Macauly Culkin, který měl před sebou slibnou kariéru, zmizel, protože se dopustil několika chyb. Já jsem velice opatrný.
Question - Myslel jsi na budoucnost?
Daniel - Rád bych byl dál hercem. Potom bych rád byl režisérem. Taky píšu scénáře. Už jsem napsal jeden a trochu se bojím názorů velkých režisérů, kteří to budou číst. Jenže nyní mám studium na 1.místě.
Question - A co říkají tvoji přátelé na to, že jsi tak slavný? Nežárlí trochu?
Daniel - Ne, ničeho takového jsem si nevšiml. Můžu říct, že se ke mě všichni chovají jako dřív. Ani já se nijak nezměnil. Nejsem super star. To ale musejí hodnotit ostatní.
Question - Co škola?
Daniel - Jsem jeden z nejlepších studentů, ale neříkám, že jsem na sebe nějak pyšný. A i když jsem zrovna na natáčení, vždy si udělám čas aspoň na 1 hodinu učení! Učitel mi jasně ukazuje jak vypadá přisnost.
Question - Jaké jsou tvé zájmy?
Daniel - Dost času prosedím u Playstationu, koukám na filmy, píšu scénáře, a poslouchám rock.
Question - Hodně lidí říkají, že jsi "hrdina". Koho považuješ ty za hrdiny?
Daniel - Herce!!! Mám rád herce jako Jude Law, Ralph Fiennes, Brad Pitt a Cameron Diaz.
Question - Kdybys měl magické schopnosti, jak bys je využil?
Daniel - Udělal bych ze sebe neviditelnýho a šel bych na rockový koncert. Na koncert mě totiž nikdy nechtěj pustit, jsem moc malej.
Question - Díky za rozhovor.

3.ROZHOVOR

Question - Když jsi byl na premiéře prvního filmu, tak jsi mohl zahlédnout různé celebrity, jako třeba J.K.Rowlingovou. Kterou celebritu by jsi ten večer chtěl potkat?
Daniel - Hmmm... Rád bych potkal třeba Cameron Diaz nebo Nicole Kidman.
Question - Když tě poprvé J.K.Rowlingová potkala, tak řekla, že se cítí jako kdyby našla dávno ztraceného syna. Jak ses cítil ty při prvním setkání s J.K.Rowlingovou?
Daniel - No, věřím, že není lepší kompliment než tento. My jsme se potkali dvakrát nebo třikrát a asi třikrát jsme spolu telefonovali. Řekla mi, že by mě ráda adoptovala!! Popravdě mě tenhle kompliment trochu uved do rozpaků..
Question - Co máš rád na Harry Potterovi?
Daniel - Obdivuju jeho oddanost k přátelům, jeho odvahu a samozřejmě jeho magické schopnosti.
Question - Když jsi četl knížky, představoval sis, že hraješ hlavní postavu?
Daniel - Věřím, že všechny děti si představují, jako já, sami sebe místo hrdiny. V tomto případě já dostal šanci stát se Harry Potterem!!
Question - Když jsi zjistil, že tě vybrali do hlavní role. Jak jsi to oslavil?
Daniel - Bylo už trochu pozdě, když jsem to zjistil, bylo asi 10 hodin večer. Tak jsem se díval na televizi a druhý den jsem šel do studia.
Question - Harry je známý tím, že nosí kuláté brýle, nosíš také brýle?
Daniel - Měl jsem je nosit, ale já je vždycky ztrácel. Asi 3 brýle.. Přestal jsem je nosit, protože bych je vždycky poztrácel nebo rozbil. Harryho brýle co mě dali ve studiu jsem rozbil, když se začalo natáčet! Ha ha.. Naštěstí mi koupili 10 brýlí do zásoby, kdybych je náhodou ztratil!
Question - Jak reagovali tví přátelé, když jsi byl přijat?
Daniel - Byli velmi nadšení! Někteří se přišli podívat na nátačení..
Question - Máš tisíce fanoušků po celém světě. Umím si představit tu kupu dopisů co ti posílají..
Daniel - Ano, dostávám jich opravdu mnoho! Některé z nich jsou opravdu zábavné! Já odpovídám na VŠECHNY dopisy!
Question - Ve filmu můžeme vidět jak létáš na kouzelném koštěti Nimbus 2000. Hrál jsi v těchto scénách?
Daniel - Ano a byla to dost zábava!
Question - Knih o Harry Potterovi je nyní 4. Kolik z nich jsi četl?
Daniel - Před tím než jsem dostal roli jsem přečetl jenom 2. Ale nyní už mám dávno přečtené všechny díly.
Question - Chtěl by jsi hrát v dalších dílech až budeš dospívat?
Daniel - Hraní je jedna z věcí, kterou dělám hrozně rád, ale mám rád i spoustu jiných věcí. Je to těžké rozhodnout se.. No co, ale mám ještě pár let na rozmyšlenou, ne?
Question - Jaké jsou tvé zájmy?
Daniel - Hodně poslouchám muziku. Rád bych se naučil hrát na bicí. Taky rád píšu písně a koukám na fotbal.
Question - Která scéna se ti nejvíc líbila?
Daniel - Moje oblíbená scéna je ta poslední. Ale neřeknu co v ní je pro ty, kteří ještě film neviděli! Ha ha!

4.ROZHOVOR

- Měl jsi nějaké nové zkušenosti s novými režiséry?

Chris Columbus měl velmi energické chování vůči všem. Alfonso Cuarón byl o hodně
mírnější. Ale byl zato logická a perfektní náhrada, protože jeho film "Y Tu Mama Tambien" byl film o dospívání, a třetí díl HP je právě o tom, jak Harry s přáteli dospívají.

- Dal ti Alfonso Cuarón nějaký nový pohled na postavu Harryho?

Ovšem. Co se týče postavy Harryho, je tam velká změna od druhého dílu ke třetímu. Harry dospívá a to přináší mnoho nového. Má strach a je totálně nejistý sám sebou a je notně popletený po celou dobu filmu.

-Jak jsi na to šel?

Je to docela snadné, protože Harry a já jsme tak stejně staří. Prožíváme stejné věci. A Alfonso mi velmi pomohl. Chtěl, abychom to všichni brali vážně od začátku a dal nám za úkol, abychom napsali, co si Harry myslí na začátku filmu, o tom, jak je zavřen u Dursleyových. Moje práce byla tak na stránku, ale Emma popsala 16 stran. Trochu nás to s Rupertem vyvedlo z míry, protože Emma měla velmi dospělý rukopis, zato můj vypadal jako by to psal pětiletý.

- Cítíš se jako Harry?

V některých věcech ano. Nemůžu říct, že se cítím izolován od lidí. Každý den mě obklopuje velké množství lidí. Cítím jen zmatek, který si prožívá snad každý teenager. Je to věc každého. Když dospíváš, kladeš si daleko víc otázek, než když ti je devět. Když jste Harryho poprvé poznali, bylo mu 11. teď je mu 13 a otevírá se mu širší svět - okukuje holky a to přináší další novoty.

- Je to lehké mezi filmy přestat myslet jako Harry?

Myslím že ano. Ale pak ti zase lidi dávají ohledně toho otázky, tak na to musí člověk pořád myslet. Já si ale Harryho s sebou neberu, když skončím s natáčením.

- Vidíš v herectví pro tebe nějakou kariéru?

Mám herectví opravdu rád. Dneska jsem opracoval s Gary Oldmanem. Bylo to neuvěřitelné. A celá ta práce je fantastická. Nevidím to jako kariéru, protože mě to dost baví. A říká se, že práce tě většinou nebaví. Moc o tom nepřemýšlím.

- Myslíš si, že se filmové verze nějak odlišují od knih HP?

Bez dlouhého přemýšlení - není nic, co by se lišilo. Jen snad jedna věc - jak Alfonso dokázal předpovědět, jak se postavy budou dál vyvíjet. Například, že Harry bude stále víc arogantní, což se potvrdilo v knize 4 a 5. Prostě to věděl. Nevím, jestli o tom mluvil s J.K.Rowlingovou, ale jeho odhad ohledně Harryho byl - tak jako Columbův - velmi pravděpodobný.

- Vypadá to, jako by Harry se svými přáteli byli modernější?

Nosíme pořád uniformy, ale je to všechno takové mírnější. (Ukazuje na své jeansy a košili.) Tyhle jsou roztrhané, protože mě vláčel velký pes. Jiná věc byla Alfonsova otázka, co by Harry rád nosil, a my jsme se o tom dohadovali.

- Co děláš doma obzvlášť rád?

Teď momentálně se koukám na "The Deer Hunter" (u nás Lovec jelenů). Je fantastický. Mám rád Christofera Walkena. Viděl jsem "Donnie Darko" a Double Indemnity", je to perfektní. Viděl jsem taky "Fear and Loathing in Las Vegas", k tomu čtu i knihu. Je to vynikající. Mám rád Johnny Deppa!

- Můžeš nám něco říct k tvému přátelství s Emmou a Rupertem?

Naše přátelství je čím dál silnější. Máme taky mezi sebou rozbroje - chci říct žhavé diskuze. Nikdy se ale nehádáme!

- Máš nějakou oblíbenou scénu v novém filmu?

Mám rád scény, které jsou velmi emoční, a to s Davidem Thewlisem a Gary Oldmanem. Za prvé, protože jsou oba fantastičtí a za druhé, že mám obrovské štěstí točit s takovými velikány, jako jsou oni. Momentálně natáčím scénu s Gary Oldmanem , kdy na nás útočí mozkomoři. To natáčím hrozně rád, protože se tam můžu úplně vyřádit. Je to, jako byste dostali záchvat. K tomu jsou ještě speciální efekty. Uvidíte!

- Máš pocit , že tam ve filmu něco chybí, protože tam už nehraje Richard Harris?

Ano, je to tam. Postrádám ho, protože on byl jednoduše on. Ale lepšího než je Michael Gambon si na jeho místo nedovedu představit. Když přišel první den v kostýmu a vousech a začal se pohybovat a mluvit s irským přízvukem jako Harris, byl přímo excelentní.

5.ROZHOVOR

Question - Jaká je tvá oblíbená kniha a postava z Harryho Pottera??
Daniel - Pořád říkám, že má oblíbená je Tajemná komnata, ale nedávno jsem znova přečetl Vězně z Azkabanu a myslím si, že je teď moje nejoblíbenější. Moje oblíbená postava je asi Sirius Black.
Question - Měl jsi někdy dívku?
Daniel - Ne - ale jednoho dne….
Question - Byl jsi někdy v Brazílii? Jaké země jsi navštívil mimo Británii?
Daniel - Nikdy jsem v Brazílii nebyl, ale rád se tam někdy podívám. S mou rodinou jsem navštívil Francii, Itálii, Španělsko, Švédsko, Panamu a USA.
Question - Danieli, když se natáčel druhý díl necítil ses někdy unavený z hraní? Vypadá to, že jsi měl dost práce.
Daniel - Nikdy jsem z hraní nebyl unaven, ne s Chrisem, který mě každou chvíli rozesmál. Tajemná komnata byla úžasná zkušenost.
Question - Kdyby ses někdy podíval do Zrcadla z Erisedu, co by jsi viděl?
Daniel - Viděl bych se šťastného, jak si užívám spoustu legrace, jako je tomu teď.
Question - Se všemi těmi zvěstmi a bulváry! Jak ses cítil?
Daniel - Nikdy jsem nečetl žádné články a recenze v časopisech o Harry Potterovi - Nevím tedy co o mě říkají, což znamená, že si s nima nemám co vyřizovat.
Question - Vyrostl jsi v Londýně? Jaké je to město?
Daniel - Ano, narodil jsem se zde a vyrostl. Londýn je pořád rušný, je to místo, kde se nemůžeš nudit, je zde spoustu věcí, co můžeš dělat.
Question - Jaké je to být Harry Potterem?
Daniel - Je to super!
Question - Slyšel jsem, že prý v pozdějších dílech filmu, už nemůžeš hrát Harryho. Je to pravda?
Daniel - Nikdo nemůže předpokládat, co se bude s těmi filmy v budoucnosti, takže nevím. Nejdůležitější pro mě, je hrát nejlepším možném filmu a užívat si.
Question - Chtěl by jsi být Harry Potterem ve všech filmech?
Daniel - To je těžká otázka, protože to bude v budoucnosti a já nevím jak budu chtít hrát Harryho v budoucnosti.
Question - Co jsi chtěl dělat, když ti bylo deset?
Daniel - Tak to vůbec nevím. Chtěl jsem dělat spoustu věcí - nikdo nevěděl na co se dám.
Question - Co je lepší čokoládová nebo vanilková zmrzlina?
Daniel - Nyní je moje nejoblíbenější vanilková s čokoládovou polevou.
Question - Budeš hrát Harryho ve Vězni z Azkabanu? Chtěl bych ti říct, že nikdo nemůže hrát Harryho líp!
Daniel - Ano budu hrát Harryho ve Vězni a díky za pochvalu.
Question - Do jaké koleje Bradavic by jsi byl zařazen?
Daniel - Nejspíš do Nebelvíru.
Question - Jak se cítíš, když tě mnoho lidí zná a pro mnohé jsi idolem? Jsi pořád normální člověk, ne?
Daniel - Ano, vím, že jsem pro mnohé idolem a ano jsem normální člověk.

6.ROZHOVOR

BRAVO: Co říkáš fámám, že druhý díl byl tvým posledním vystoupením v roli Harryho Pottera?
Daniel: Jak ste sami řekli - jsou to jen fámy. Já už vím, že na jaře začnu natáčet trojku, "Harry Potter a vězeň z Azkabanu". Smlouva už je podepsaná a leží v šuplíku doma u mých rodičů. Ale jestli pak natočím ještě další díl, to teď vážně ještě netuším.

BRAVO: Už ses setkal s reřisérem třetího dílu Alfonsem Cuarónem?
Daniel: Bohužel osobně ještě ne. Ani jsem se nesměl podívat na jeho poslední film "Mexická jízda", protože u nás v Anglii je přístupný až od 18 let. Je tam totiž prý moc sexu! (směje se)

BRAVO: Jak vzpomínáš na natáčení "Tajemné komnaty"?
Daniel: Připadalo mi to, jako velká rodinná sešlost. Většinu lidí jsem totiž znal už z prvního dílu, a to bylo prima. Pro mě ale bylo dost hrozný, že mi kvůli mutování dost často přeskakoval hlas, a tak se spousta scén musela opakovat.

BRAVO: Kterou scénu tě bavilo natáčet nejvíc?
Daniel: Když jsem s kouzelnickou hůlkou bojoval proti Dracovi, to bylo fakt skvělý. A potom ještě scéna, ve které Ron a Harry poprvé uvidí obrovského pavouka Aragoga. Ron, teda Rupert, tak vykřikl strachem, že jsem si myslel, že si snad nadělal do kalhot.

BRAVO: Vyskytli se také nějaké nebezpečné situace?
Daniel: To teda jo. Když jsem skoro vypadl z letícího auta při cestě do Bradavic, tak jsem opravdu visel tak deset metrů nad zemí a udělalo se mi pěkně blbě. Trochu mi to připomínalo obrovskou horskou dráhu.

BRAVO: Jak jsi vycházel s novou postavičkou - domácím skřítkem Dobbym?
Daniel: Abych pravdu řekl, natáčení těchto scén byla docela makačka. Dobby totiž veskutečnosti nebyl na place. Byl tam jen takový malý zelený bod, na který jsem se musel dívat a mluvit na něj - ostatní vznikalo na počítači. Ale takovýho domácího skřítka bych docela bral. Mohl by za mě třeba dělat domácí úkoly a pomáhal mi s učením.

BRAVO: Máš s Harrym Pottrem něco společného?
Daniel: To je legrační, že se mě na to ptáte. Při natáčení mě totiž napadlo, že jsme si s Harrym čím dál podobnější. V prvním díle jsme byli ještě mnohem rozdílnější. Občas mě dokonce napadají takový blbosti jako: "Co by v týhle situaci udělal na mým místě Harry?"

BRAVO: Kdyby sis mohl vybrat jednu z Harryho vlastností - která by to byla?
Daniel: Občas bych byl strašně rád neviditelný. To bych například mohl chodit na punkové koncerty. Hrozně se mi totiž líbí hudba starých anglických punkových kapel jako Sex Pistols nebo The Clash. Ale Sex Pistols vystupují jen hrozně zřídka a vstup je povolen až od 18 let.

BRAVO: Až vyrosteš, budeš hercem?

Daniel: Nejspíš ne. Rád bych se stal spisovatelem. Mám v hlavě spustu nápadů, ale když je pak mám hodit na papír, tak se mi do toho moc nechce. Napsal jsem už povídku, ale má jen jednu stranu. A taky by se mi líbilo režírovat...

7.ROZHOVOR

"Ano. Tato scéna s Rupertem mě donutila smát se přímo hystericky!"
"Tak to je skvělé. Já ale bohužel tento trailer neviděl. Shlédl jsem pouze ten první, kde se střídají tváře Harryho, Rona a Hermiony v průběhu čtyř let. Ten film bude na plátně určitě fantastický! Ale trochu jsem se zapotil při natáčení některých scén, jak jsem již říkal. Strach jsem měl třeba ze skoku z 60 stop. Byl jsem přivázán na laně, tak aby mě mohli popř. zachytit, ale nechali mě prostě natočit volný pád. Bylo to hrozné, ale tak po dvou, třech skocích jsem si to začal užívat."

"Takže třeba až bude příští rok kurz potápění, zúčastníš se?"
"Ano, budu rozhodně první ve frontě!" (všichni se smějí)

"Chystám se to udělat!"
"To už bych měl sedět v letadle!" (smích)

"Co říkáš na režírování Mika Newella? Vyrovná se Alfonsovi, nebo Chrisovi a s jakými novými herci sis natáčení užil nejvíce?"
"Strašně mě bavilo pracovat s Brendanem Gleasonem, byl fantastický. Stejně tak i s Davidem Tennantem, který hraje Bartho Skrka ml. A přeji si, opravdu si přeji, abychom spolu hráli ještě více, protože spolu nám dali dvě scény v celém filmu a v jedné scéně spolu ani nemluvíme, takže bych si moc přál ještě si s ním někdy zahrát, protože byl prostě skvělý! A Michael Gambon pro mně není nový. Hrál už v trojce. Tam jsme moc scén spolu neměli, ale v Ohnivém poháru jich spolu máme docela dost. Michael Gambon je jeden z nejzábavnějších lidí se kterými jsem se kdy setkal. Když jsem ho začal poznávat, mohl jsem o něm říct velmi málo, protože jste nikdy nevěděli, kde u něj realita začíná a kde končí, tak byl velký. Mike Newell dělá svou práci skvěle, třeba scéna mezi mnou a Matthewem: Matthew jí musel hodinu a čtvrt zkoušet. A co bylo výsledkem? Byl rozčilený skutečností, že musel zacházet až do úplného detailu. Byli jsme z toho mírně vedle. Ale Mike jde prostě do detailu každé scény, aby byl herecký výkon co nejlepší. On vyrůstal v internátní škole tak do toho prostě jde vždy svým způsobem, zatímco Chris vyrůstal v Americe a Alfonso je z Mexika. Mike do toho vstupuje svým typicky britským způsobem. U jedné scény je jasně vidět, že jde čistě o britský způsob filmu. Nevím, jestli existují ještě nějaké země, kde jsou soukromé školy. Tak třeba scéna, kdy mě a Ruperta uhodí Snape do hlavy za to, že se bavíme o Vánočním plese. Musím se vždy smát, když tuhle scénu vidím, nevím proč, ale přijde mi to hrozně vtipné! Myslím, že na to Mike šel britským způsobem a opravdu vytvořil atmosféru internátní školy. Ne na place, ale ve filmu."

"Chybí ti něco, nějaké věc, když je teď zcela jasné a očividné, že jsi slavný, každý tě zná, stejně jako Harryho v kouzelnickém světě?"
"Ne, to popravdu ne... Myslím si, že mám spíše kousek blíž k dospělosti než ostataní děti. A proč tomu tak je? Na to je jednoduchá odpověď: strávil jsem hodně času mezi dospělými lidmi. Jestli to znamená, že jsem tím něco ztratil, to nevím, každopádně mi nic nechybí."

"Jako šestnáctiletý dospívající se vyjadřuješ opravdu na úrovni dospělého!"
"Děkuji!"

"S Harryho pocity je to jako na horské dráze. Zvláštně v Ohnivém poháru je atmosféra opravdu temná a jsou tam situace, se kterými se musí vypořádat v tak mladém věku. Jak zůstáváš v pohodě, když víš, že budeš točit jak veselé, tak i hodně smutné a dramatické záběry?"
"Ano, myslím si, že když jsem točil scénu s Voldemortem, tak jsem byl v takovém zvláštním rozpoložení, ani nevím, jak bych mohl popsat jak se chovám při veselých nebo smutných a dramatických scénách. Pak ale nastává situace, že Ralph Fiennes, je skvělý člověk, a s tím se směju a směju, ale vzápětí při natáčení musím předstírat, že ho chci zabít, takže se do té atmosféry musím vždy nějak dostat."

"Myslím si, že to hraješ opravdu dobře. Tvoje herectví je přesvědčivé. Když tě fanoušci ve filmu uvidí, každému je jasné, že prostě umíš hrát."
"Moc vám děkuji, jste velmi laskavá! Chtěl jsem to prostě říci tak, že jsem nemohl riskovat, abych s Ralphem mluvil, a pak nebyl schopen ho nenávidět. Mluvil jsem s ním často, jsem ze stejného těsta jako on, takže jsem ho nebyl schopen nenávidět, zatímco Harry ano. Nebyl bych s to smíchu, když natáčíme tak děsivé scény plné emotivních zvratů. Někdy se ale stane, že se prostě při méně důležité scéně rozesměju opravdu dost. Jednou byla scéna, kde jsem hrál s Rupertem a Kennethem Branaghem a smáli jsem se tolik, až by někteří řekli, že jsem se snad zbláznili, ale je jasné, že jakmile se začne točit nějaká vážnější scéna, tak se mi to nestane vůbec. Musím se dostat do Harryho myšlenek, a to mě smích rázem přejde.

"Teď trochu změníme téma a budu o trochu osobnější."
"Ano?"

"Všichni fanoušci umírají tohou vědět, jak jsi uspěl ve zkouškách GCSE, povíš nám to?"
"Jsem se svým výkonem opravdu spokojen, a zkoušky jsem zvládl!"

"Tak to gratuluji! Plánuješ jít ještě na vysokou školu nebo na univerzitu?"
"Ano, nevím jeslti na univerzitu, to ještě uvidíme. Už jsem odstartoval mů další rok školy, začal jsem o tři týdny dříve, a to je podle mně opravdu dobře, ale jedna věc je pro mně dost těžká, a to jsou eseje, které mi šly vždy nejhůře, protože si k poznámkám neseženu vždy dost detailů. Až potom si uvědomím, jak je to důležité. Musím se prostě víc snažit."

"Rychle se přibližuješ k věku, kdy budeš moci řídit. Vzal sis již nějaké cvičné jízdy, nebo pokoušel ses již někam vyjet? Budeš mít brzy řidičský průkaz?
"Chtěl bych dostat nějaké normální auto, třeba i z bazaru, protože nevím, jak budu při jízdě za volantem rychlého auta
bezpečný, a také proto, protože můj taťka je nejhorší řidič na světě, ale nenaráží do všech, tak tu snad nějaká naděje je. Mamka je ale za volantem fantastická, takže já nejspíš budu někde uprostřed, ale jsem z toho trochu nervózní, musím se cvičit na vyjížďkách, protože když dostanete roli a nemůžete auto řídit, pak nastane problém."

Tvé fanoušky docela ovlivňuješ svým hudebním stylem, dozvídají se o tvých oblíbených skupinách přes tvé dopisy a rozhovory a pak mi mailují, a žádají mě, kde najít tu hudbu, která mě přivádí k další otázce. Všimla jsem si na iTunes, kde je docela dost známých osobností, které vytvoří svůj vlastní playlist. Je to něco, co bys chtěl dělat?
Pozn.: Zde Dan normálně odpovídal, ale jeho zástupce s ohledem na toto téma některé odpovědi vystříhal z audionahrávky, nicméně oznámil, že Danův playlist se zpracovává a další informace budou již brzy zveřejněny.

"Ano, myslím že ano, plánuji, že tam budu mít hudbu, kterou momentálně poslouchám. Jsou to skvělé kapely "The Rakes", kteří mají skvělé albus s názvem "Capture Release", "Hard-Fi" s albem "Stars of CCTV". Toto album ale není k dostání jinde než v Anglii. Hard-Fi prodává své album po celém světě, ale nikdo třeba neví, co je CCTV. Je to v podstatě anti-teroristické album. Každému bych doporučil i CD skupiny "T-Rex" - "Electric Warrior". Začal jsem ho poslouchat a mohu říci, že je úžasné.

"To opravdu je!"
"Fantastické!"

"Měla jsem to album déle, ale souhlasím!" (Všichni se smějí)
"Moc, vám děkuji, že jsem tady s vámi mohl dnes být!"

"To já děkuji, že jsem mohla přijít a znovu s tebou mluvit!"
"Mně neděkujte!"

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Chtiič

(:)), 17. 8. 2007 18:58)

V jednou rozhovoru tady psal ze odpovida na vsechny dopisy, neznate nahodou jeho adresu nebo nevite kde bych ji nasla, prosíím?Diky za odpoved jinak to tady mas žúúžo...!!!

pochvala

(Lea, 23. 7. 2007 20:18)

NO,Dan je docela v pohodě.Teda,podle těchto rozhovorů mi příjde jako úplně normální mudla:-)